Woah there, it looks like your browser is out of date.

To get the best experience, please update your browser.

Danielle F.
Redlands, CA
15 reviews

Why can pistachios never be cheap!!!!!!

Kayla S.
Kayla S.
1 year ago
Not produced in every state. Makes it harder to supply. Also, it's a healthier snack than most and that tends to up the price alone.
Heeral P.
Heeral P.
Austin, TX
1 year ago
Not grown much in the US. If you are tying to find a healthy snack I would choose pistachios. You can eat way more of them compared to almonds - 23 almonds or 49 pistachios for 6 grams of protein.
Katherine O.
Katherine O.
Cabimas
1 year, 1 month ago
I don't know but this one is really good
fazeela c.
fazeela c.
1 year, 2 months ago
Cause its not popular nation wide.Some countries you dont get it cause its not produced in alot of places.
Erica M.
Erica M.
Whitefield, ME
1 year, 5 months ago
Pistachios are only grown in 3 maine places: California, Turkey, and Iran. This limits production, raising the cost of pistachios. The trees also take 15 to 20 years to fully mature.
Hannah B.
Hannah B.
Mansfield , OH
1 year, 6 months ago
I think the de shelled are a lot more expensive! I also wouldn't recommended these ones without the shells as they are EXTREMELY salty.
Abby G.
Abby G.
Racine , WI
1 year, 6 months ago
Because they are a costly nut to produce plus they are healthy most healthy things cost a lot .

Join now to gain access to over 20 million product reviews, free full size samples, and the latest product news.

Get Started

Are you a Brand or Agency? Contact Us