Woah there, it looks like your browser is out of date.

To get the best experience, please update your browser.

by Whole Foods
Ask a Question
Lilly Y.
Lilly Y.
Madisonville, KY

15 reviews

Do you believe the pricing is fair? What is the labor and cost of production that goes into these products that justify such high markups?
Catherine A.
Catherine A.
Jan. 3, 2015, 1:54 a.m.
The price reflects the quality of product you are buying. Real food, real ingredients, responsible sourcing. Shop the 365 brand for great quality at a lower price. You will find that you would spend that much as another grocery store shopping organic, but are still likely getting a better quality product as Whole Foods.
Cancel
Jahnya K.
Jahnya K.
Dec. 22, 2014, 1:42 p.m.
The prices are expensive because of the production of the foods that they sell in this market. For an example, some of these foods might have been from another country due to the foods being produced in that area. The food that they sell at this store at high quality and you might not be able to find it in your average grocery store.
Cancel

Join now to gain access to over a million product reviews, free full size samples, and the latest product news.

Join Now

Are you a Brand or Agency? Contact Us